2018 Roll of Honour

Good Service Awards

Silver Acorn

Robert Gibson
Scout Leader, 1st Houghton,
District Assistant Camp Warden, Grafton

Award for Merit

Jonathan Hazell
Assistant County Commissioner (Scouts), Northamptonshire
Assistant Scout Leader, 1st Roade

Carol Fraser
Assistant District Commissioner (Beaver Scouts), Grafton
Group Scout Leader, 1st Collingtree & Milton Malsor

Peter Rock
Assistant District Commissioner (Beaver Scouts), District Nights Away Adviser, Grafton

Matthew Law
District Explorer Scout Administrator, Grafton
Assistant Cub Scout Leader, 1st Yardley Gobion

Chief Scout’s Commendation for Good Service

Michelle Watkins
Cub Scout Leader, 1st Blisworth

Felicity Law
District Badge Secretary, Grafton
Assistant Beaver Scout Leader, 1st Yardley Gobion

Kevin King
Group Scout Leader, Whistley 2000

Commissioner’s Commendation Award

Matthew Law

Felicity Law

Deborah Adams

Davina Bowmer

Jump to top

Length of Service Awards

30 Years

Bim Prentice
Group Scout Leader, 5th Brackley
District Nights Away Adviser, Grafton

25 Years

Michael O’Connor
District Explorer Scout Commissioner, District Nights Away Adviser, Grafton

Oliver Hunter
Scout Leader, 1st Towcester

20 Years

Martin Hammond
Cub Scout Leader, 1st Yardley Gobion

Matthew Law
District Explorer Scout Administrator, Grafton
Assistant Cub Scout Leader, 1st Yardley Gobion

15 Years

Jonathan Hazell
Assistant Scout Leader, 1st Roade

Graham Parks
Assistant Scout Leader, 1st Collingtree & Milton Malsor

Lucynda Whiskerd
Beaver Scout Section Assistant, 5th Brackley

Claire Shrubb
Beaver Scout Leader, 1st Roade
District Scout Active Support Member, Band, Grafton

Adam Marshall
Assistant Explorer Scout Leader, Jaguar ESU, Grafton

Stewart Townsend
District Scout Active Support Member, Band, Grafton

10 Years

Ruth Kentigern-Fox
District Commissioner, Grafton

Sheona Smee
Assistant Cub Scout Leader, Greens Norton

Hannah Fraser
District Scout Network Commissioner, Grafton
Beaver Scout Leader, 1st Collingtree & Milton Malsor

Deborah Judd
Beaver Scout Leader, 1st Yardley Gobion

Joanna Devlin
Scout Section Assistant, 1st Roade
District Scout Active Support Member, Band, Grafton

Louise Bailey
District Scout Active Support Member, Band, Grafton

John Robinson
Assistant District Commissioner (Scouts), Grafton

Joanna Errington
Group Treasurer, 5th Brackley

Thomas Newman
Assistant Scout Leader, 5th Brackley

5 Years

Jenny Hatson
Beaver Scout Section Assistant, 1st Towcester

Benjamin Bucklow
Scout Section Assistant, 1st Towcester

Dawn Jeffs
Beaver Scout Leader, 1st Middleton Cheney

Hiedi Hawkins
Beaver Scout Leader, 5th Brackley

Timothy Craven
Cub Scout Section Assistant, 5th Brackley

Alison Westcott
Beaver Scout Leader, Whistley 2000

Paul Cavanagh
Cub Scout Leader, 1st Middleton Cheney

Margaret Slevin
Beaver Scout Section Assistant, 5th Brackley

Janet Heeler
Beaver Scout Leader, 1st Blisworth

Jennifer Bucklow
Assistant Scout Leader, 1st Towcester

Cindy Hancock
Group Secretary, 1st Roade

Jump to top

Skip to content

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Read more

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close